„Mi mastersek azt valljuk, hogy nem feltétlenül az érmek megszerzése a cél, hanem az, hogy újra átélhessük a versenyzés örömét, a közösségi életet, ápoljuk a régi és új barátságokat, minél hosszabb ideig aktívan űzhessük szeretett sportágunkat”.
IMWA
Nemzetközi masters súlyemelő szövetség
A Masters súlyemelés az olimpiai súlyemelés azon versenyformája, amelyben 35 éves vagy annál idősebb sportolók vehetnek részt.
A súlyemelés az erő és robbanékonyság legmagasabb szintű sportja, nem azonos az erőemeléssel (powerlifting), a testépítéssel vagy az általános súlyzós edzéssel.
A súlyemelés két versenyszámból áll:
- szakítás (snatch)
- lökés (clean and jerk)
Bevezetés
A Masters bizottságok működését mindig önkéntesek biztosították, akik a versenyzők mellett talán a legfontosabb szerepet töltik be a Masters súlyemelő bajnokságok szervezésében. A Masters mozgalom ötlete, valamint az, hogy visszavonult súlyemelők újra elkezdjenek versenyezni, Bill Clark (USA) nevéhez fűződik. Bill legnagyobb érdeklődési területe eredetileg a baseball volt, de visszavonulása után a súlyemelés felé fordult, és számos olyan újítást vezetett be, amelyek ma is élnek. Talán legnagyobb érdeme az volt, hogy a nőket is bevonta a súlyemelésbe egy olyan időszakban, amikor erre még nem volt lehetőség. Mondhatjuk, hogy ő volt az a szikra, amely számos tüzet lángra lobbantott.
Rövid történeti áttekintés
Az első hivatalosan megszervezett Masters Világbajnokságot 1985-ben rendezték meg, amelyen 5 ország 78 versenyzője vett részt. A Masters mozgalom azonban csak 1989-re kezdett igazán szervezetté válni.
Az 1989-es Veterán Világjátékokon (WMG) a dániai Aalborgban tartották meg az első Nemzetek Kongresszusát. Az első elnökké Walter Imahara (USA) válazsztották meg. 1989 és 2008 között Imahara úr bevezette a doppingellenőrzést (1993), elkészítette és széles körben terjesztette a szabálykönyvet, valamint a World Masters Committee az IWF Masters Committee-vá alakult.
2008-ban az új IWF Masters elnök Bob Hemery (Ausztrália) lett, aki azonban csak egy évig maradt hivatalban. A 2009-es sydney-i Veterán Világjátékok után már nem vett részt a Masters munkájában.
2011-ben az IWF Masters Végrehajtó Bizottsága jóváhagyta egy Titkárság létrehozását. A Titkárság egyik legfontosabb kezdeményezése az volt, hogy megszüntesse a papíralapú nevezési rendszert, és online nevezési felületet vezessen be. Ezt először a 2017-es svédországi Európa-bajnokságon alkalmazták.
Mérföldkőnek tekinthető 2014 amikor a Kongresszust a dániai Koppenhágában megrendezett IWF Masters Világbajnokság keretében tartották. Az USA Masters által benyújtott, több mint 30 nyelvre lefordított javaslatot a Kongresszus egyhangúlag elfogadta. Ez vezetett ahhoz, hogy az IWF hivatalosan elismerte a Masters mozgalmat, és önállóságot biztosított számára.
A 2016-os németországi Heinsheimben rendezett IWF Masters Világbajnokságon váratlan esemény történt: a nevezések száma meghaladta a 900-at, ami körülbelül 400-zal több volt az addigi átlagnál, és több mint 200-zal haladta meg a 2013-as torinói Veterán Világjátékok résztvevői számát. Emellett számos késői nevezési kérelmet is elutasítottak; ezek elfogadása esetén a nevezők száma meghaladta volna az ezret.
Ugyanezen a kongresszuson új IWF Masters elnököt választottak. A résztvevők egyhangú szavazással Denise Offermannt (Ciprus) választották meg, aki az első nő lett az IWF Masters Bizottság élén. Ez a kinevezés sok tekintetben Bill Clark több mint harminc évvel korábbi előrelátását és munkáját igazolta.
Denise Offermann azonnal létrehozott egy új Doppingellenes Testületet, amely egy külön Doppingellenes Titkárságot is magában foglalt. Ez a szervezet felelős a versenyek doppingellenőrzésének megszervezéséért, valamint az egyik legösszetettebb feladatért, az eredménykezelésért. Fáradhatatlan munkájával jelentősen növelte saját ismertségét és a Masters súlyemelés nemzetközi elismertségét is.
2022-ben az IWF Masters Bizottság megszavazta a névváltoztatást, és a szervezet új neve International Masters Weightlifting Association (IMWA) lett, amely egyesületi formában működik tovább.
Hazai versenyek
Az első Magyar Veterán versenyt a MAFC rendezte. Mészáros Csaba így emlékezett: „A nemzetközi versenyek hírére 1987-ben mi is megrendeztük a Veterán diplomások versenyét. Mivel ez jól sikerült és pozitívan fogadták, úgy gondoltuk, hogy a nemzetközi gyakorlathoz hasonlóan az Országos Bajnokságot is megrendezzük. Az úttörő munkát a MAFC súlyemelő szakosztálya vállalta, mivel nálunk évtizedek óta biztosítják az „öregfiúk” sportolási lehetőségét. 1988. március 27. a Budapesti Műszaki Egyetemen megrendeztük az első hivatalos Veterán súlyemelő Országos Bajnokságot. Így lettünk húsz éven keresztül gazdája a magyar bajnokságoknak.”
Ekkor még „Veterán” néven zajlottak a magyar versenyek , a szövetségünket is így nevezték egészen 2005-ig. Ezt követően Nemzetközi Masters Szövetség mintájára megalakult a Magyar Masters Súlyemelő Bizottság. 2005. évtől Masters néven rendezik a magyar versenyeket is . Azóta a Masters Országos Bajnokságokat más-más helyszínen rendezik meg a pályázó klubok.
Nemzetközi masters versenyek hazánkban
Magyarországon két EB (1999., 2014.) és egy VB (2007) került megrendezésre, valamint a Budapesti Műszaki Egyetemen Ózd közreműködésével rendezett egy ahol egy EB-t (2018.) Kiemelten jelentőségű a sportág számára a hazai rendezés. Itthon versenyezni, dobogóra állni egy különleges élmény, nagy lehetőség. Nem utolsó sorban pedig megmutattuk hazánkat a világ Masters közösségének. Sokan voltak akik segítették ezeknek a versenyeknek a sikeres megrendezését, de voltak akiknek döntő szerepük volt ebben. Kazincbarcika.: Pátrovics Géza, Réz Atilla. BME-Ózd: Kálmán Armand, Fodor Emese.
A magyar bajnokságon kívül vannak egyéb Masters versenyek, mint a kazincbarcikai Szabó Ferenc Emlékverseny, amely tiszteleg Feri bácsi (az MSSZ első, 1957-1967 között regnáló elnöke) előtt. Köszönjük Pátrovics Géza lelkes odaadó munkáját ezek megszervezésében. Ilyen versenyünk még a többfordulós Apok-Adria Kupa, amelyet mindig más-más helyszíneken rendeznek.
A legjobbak, a Halhatatlanok csarnoka és egyéb elsőségek
A Nemzetközi Masters Szövetség megalakulásától fogva megbecsüli azokat a versenyzőket akik a Világ és Európa bajnokságok valamelyikén, vagy mind kettőn tízszer aranyérmet nyernek. Ők Halhatatlanok csarnoka (Hall of Fame) díjban részesülnek. Ebben is jeleskedtek versenyzőink. Időrendi sorrendben az alábbiak nyertek felvételt e „klubba” Európa bajnokságok kapcsán: Szabó Ferenc 1999, Pátrovics Géza 2002 és Kasza György 2015. A világbajnokságok kapcsán: Huszka Mihály 1994, Pátrovics Géza 2008 és Szabó Ferenc 2009. Méltó és követendő példát állítottak az utódoknak
Források:

